• pl
  • en
  • Nasze treningi medyczne i terapię ruchową przeprowadzamy zgodnie z założeniami
    metod DNS i PRI

    Nasze funkcje motoryczne oraz wzorce postawy i ruchu kształtują się już w pierwszych miesiącach życia. Wszystko, co rozwinie się przez pierwszy rok, w tym wszelkie nieprawidłowości, ma wpływ na naszą sylwetkę i ograniczenia ruchowe w dorosłym życiu – wady postawy, ból kręgosłupa, biodra, karku. Metoda DNS polega na porównaniu wzorca stabilizacji zdrowego dziecka z Twoim wzorcem. Z taką wiedzą możemy precyzyjnie określić źródło Twoich problemów – bólu, blokad, wad – i tak dobrać zestaw ćwiczeń, by pracować nad jego wyeliminowaniem.

    Nasze ciała nie są zbudowane symetrycznie – serce jest delikatnie z lewej strony, wątroba z prawej i tak dalej. Te asymetrie są naturalnie kompensowane, by zapewnić ciału prostą postawę oraz ruch. Dysbalans spowodowany zaburzeniami oddechu czy wadami układu mięśniowopowięziowego powstałymi już w okresie wczesnego rozwoju, może być przyczyną wielu dolegliwości lub chorób narządu ruchu. Metoda PRI skupia się na diagnozie czynników i dysfunkcji, które wytrącają Twoje ciało z prawidłowego działania, a potem ich skutecznym usunięciu za pomocą technik manualnych i ćwiczeń terapeutycznych, dobranych indywidualnie.

    Co oferuję Pacjentom?

    W naszej ofercie znajdziesz szereg usług, które pomogą Ci utrzymać ciało w zdrowiu i bez bólu.

    Diagnostyka funkcjonalna

    Zanim zaczniesz ćwiczyć – dokładnie sprawdzimy, gdzie tkwi ograniczenie lub przyczyna bólu lub niesprawności. Sprawdzimy też na co Twoje ciało jest gotowe, by uniknąć ćwiczeń, które mogłoby Ci zaszkodzić. Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce masz pewność, że Twój wysiłek nie pójdzie na marne a postępy będą widoczne tak szybko, jak to tylko możliwe.

    Fizjoterapia

    W Optimove fizjoterapia prowadzona jest przez doświadczonego fizjoterapeutę, który łączy terapię manualną z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami ruchowymi. Dzięki dokładnej diagnostyce i spersonalizowanym zabiegom oraz treningom, Pacjenci są w stanie osiągnąć trwałe efekty – wyeliminować ból i wrócić do sprawności.

    Trening i fizjoterapia ortopedyczna

    Wskazaniami do rehabilitacji ortopedycznej są wszelkiego rodzaju urazy kończyn i kręgosłupa, kontuzje sportowe, wady wrodzone i rozwojowe czy przebyte wcześniej zabiegi ortopedyczne. Podczas terapii pracujemy nad przywróceniem funkcji układu ruchu, wyeliminowaniem wad i dolegliwości bólowych, powrotem do sprawności.

    Trening medyczny

    Ma za zadanie uwolnić Cię od bólu i ograniczeń, dzięki starannie dobranemu zestawowi ćwiczeń z różnych kategorii. Trening medyczny wzmacnia ciało, koryguje wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu ruchowego, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, a także zwiększa Twoje możliwości sportowe i ruchowe.

    Trening Posturalno Oddechowy PRI

    Nasze ciała nie są zbudowane symetrycznie – serce jest delikatnie z lewej strony, wątroba z prawej i tak dalej. Te asymetrie są naturalnie kompensowane, by zapewnić ciału prostą postawę oraz ruch. Dysbalans spowodowany zaburzeniami oddechu czy wadami układu mięśniowopowięziowego powstałymi już w okresie wczesnego rozwoju, może być przyczyną wielu dolegliwości lub chorób narządu ruchu. Metoda PRI skupia się na diagnozie czynników i dysfunkcji, które wytrącają Twoje ciało z prawidłowego działania, a potem ich skutecznym usunięciu za pomocą technik manualnych i ćwiczeń terapeutycznych, dobranych indywidualnie. Stosujemy tą metodę jako jedyni w Bydgoszczy i na terenie Kujawsko-pomorskim.

    Trening Dynamicznej Neurostabilizacji DNS

    Nasze funkcje motoryczne oraz wzorce postawy i ruchu kształtują się już w pierwszych miesiącach życia. Wszystko, co rozwinie się przez pierwszy rok, w tym wszelkie nieprawidłowości, ma wpływ na naszą sylwetkę i ograniczenia ruchowe w dorosłym życiu – wady postawy, ból kręgosłupa, biodra, karku. Metoda DNS polega na porównaniu wzorca stabilizacji zdrowego dziecka z Twoim wzorcem. Z taką wiedzą możemy precyzyjnie określić źródło Twoich problemów – bólu, blokad, wad – i tak dobrać zestaw ćwiczeń, by pracować nad jego wyeliminowaniem.

    Terapia czaszkowo krzyżowa Upledger

    Często idziemy do wielu specjalistów i nie możemy znaleźć rozwiązania. Zauważyliśmy, że Terapia CranioSacralna Upledgera (znana również jako terapia czaszkowo-krzyżowa) bardzo może pomóc. Stosowana jest przy dolegliwościach, związanych nie tylko z ciałem pacjenta, ale również z całą jego osobą. Cechą charakterystyczną tej terapii jest jej delikatność. Terapeuta pracuje w sposób nieinwazyjny, wykorzystując najczęściej nacisk o sile 5 gramów. Poprzez pracę z tkankami wpływa na tak zwany układ craniosacralny.
    W czym może Ci pomóc?
    bóle i zawroty głowy, migreny, bóle kręgosłupa, bóle kończyn, cierpnięcia i mrowienia, zespół jelita wrażliwego, wzdęcia, zaparcia, nerwice, zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość, stres, depresja, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, PTSD –Syndrom Stresu Pourazowego, korekcja wad postawy, kręcze, zaburzenia oddychania.

    Trening medyczny z zastosowaniem terapii "na cztery ręce"

    W OPTIMOVE stosujemy terapię "na cztery ręce", ponieważ wiele dolegliwości bólowych lub wad postawy wiąże się z zablokowaniem ciała w określonej pozycji. Ciało blokuje się w schemacie ruchowym zwanym kompensacją i w takiej pozycji oddychamy każdego dnia, sięgamy po przedmioty, siadamy, kucamy. Widzimy w tego typu terapii ogromny potencjał ponieważ podczas terapii bólu barku, odcinka lędźwiowego, szyi oraz bioder musimy zmienić funkcje oddechu, pozycję żeber, ustawienie łopatek i ustawienie segmentów kręgosłupa (szyjnego, piersiowego i lędźwiowego).

    Dzięki takiej terapii pacjenci nie tylko szybciej czują poprawę, ale przede wszystkim w ciężkich przypadkach jesteśmy w stanie skuteczniej pomóc.
    Terapia "na cztery ręce", jest również bardzo skuteczna podczas pracy z dziećmi, a także podczas terapii bólu kręgosłupa, barków, bioder, sztywności i mrowienia kończyn, a także korekcji wad postawy i skolioz.
    Jako jedyni w Bydgoszczy i na terenie Kujawsko-pomorskim łączymy terapię Posturalno Oddechową PRI (Postural Restoration Institute) oraz Dynamiczną Neurostabilizację DNS z terapią czaszkowo krzyżową oraz terapią na cztery ręce.

    Korekcja wad postawy

    Wady postawy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci swoje podłoże mają w nieprawidłowościach w rozwoju podczas pierwszych 12 miesięcy życia. Dodatkowo negatywny wpływ ma często styl życia, niewielka aktywność fizyczna, siedzący tryb pracy i spędzania wolnego czasu. Nieleczone wady postawy mogą powodować wiele dolegliwości, ból, ograniczenia ruchowe – teraz lub w przyszłości. Możemy temu zapobiec, dzięki odpowiedniej terapii, prowadzonej na poziomie układu nerwowego, gdzie wpływamy na funkcje mięśni.

    Terapia ruchowa

    Dla osób, które chcą wrócić do sprawności i sportu po urazie lub kontuzji. Trening jest zawsze w 100% dopasowany do indywidualnej sytuacji Pacjenta. Składa się na niego terapia ruchowa, trening funkcjonalny,
    reedukacja wzorca ruchowego i wzmocnienie mięśni. Pracuję m.in. nad powrotem do sprawności po urazie stawu kolanowego, skokowego, barkowego, przeciążeniowego bólu kręgosłupa oraz szyi, zapaleniu ścięgna Achillesa, kolanie skoczka, biegacza, zespole cieśni nadgarstka.

    Przygotowanie motoryczne

    Dla osób, które uprawiają sport i chcą poprawić szybkość, moc, siłę, skoczność, kondycję, dynamikę, gibkość, wytrzymałość lub koordynację ruchową, wyeliminować ograniczenia, które nie pozwalają im osiągnąć wyższego poziomu sportowego.

    Korekcja oddechu

    Choć wydaje się to nieprawdopodobne, sposób w jaki oddychamy oraz praca przepony mają ogromny wpływ na nasz aparat ruchu oraz postawę ciała. Ich zaburzenia potrafią prowadzić do wielu dolegliwości. Podczas treningu zajmiemy się ich diagnozą oraz korekcją, by nakierować Twój oddech na odpowiednie tory. Będziemy pracować nad poprawą wad postawy, eliminacją różnego rodzaju bólów oraz poprawą siły i funkcji mięśni brzucha, co przełoży się też na siłę i funkcje mięśni kręgosłupa.

    Terapia rozejścia mięśni brzucha

    Mięśnie brzucha pełnią ważną funkcję w utrzymaniu optymalnej postawy ciała, stabilizując miednicę oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Uczestniczą też w ruchach tułowia i mają wkład w procesie oddychania. Ich rozejście pojawia się w szczególności u kobiet po ciąży, ale również u osób po operacjach czy intensywnie trenujących. Podczas terapii pracujemy nad bezpieczną odbudową mięśni brzucha i przywróceniem im funkcji, dzięki indywidualnie dobranym ćwiczeniom i technikom terapii manualnej.

    Zanim zaczniemy regularne treningi,
    podczas pierwszej wizyty
    przeprowadzę z Tobą
    diagnostykę funkcjonalną.
    Przeczytaj więcej o pierwszej wizycie.

    Pierwsza wizyta